שלבי התפתחות

כשמדברים על התפתחות תינוקות חשוב להסתכל בצורה רחבה, אנו נבחן את התפתחות התינוק בהתחשב במהלך ההיריון (האם עבר תקין, איך היו התחושות של אמא, האם נדרשה שמירת הריון) וגם על הלידה (באיזה שבוע נולד, לידה רגילה או קיסרית, האם נדרשה מעורבות רפואית) – כל אלה הם בסיס ההתפתחות של התינוקות

אז מה נרצה לראות?
עד גיל 3 חודשים
א. תינוק נולד עם רפלקסים פרימיטיביים (כדוגמת רפלקס מורו, רפלקס הזחילה, רפלקס המציצה ועוד) שהחלו להתפתח במהלך ההיריון. אנו נרצה לראות את קיום הרפלקסים ומימושם על מנת לאפשר להם להשתחרר מהמערכת ולפנות מקום לרפלקסים רצוניים, רפלקסים של שיווי משקל ורפלקסים הגנתיים.

ב. ערסול – נרצה לראות שהתינוק נמצא בתנוחת ערסול נינוח עם ידיים בקו האמצע. הערסול מסייע לסינון גירויים, קשר עין עם ההורה, ומביא הקלה לגזים.

ג. שכיבה על הגב – עד גיל 6 שבועות נראה את רפלקס הסייף (ראש תמיד פונה לצדדים, בצד אליו פונה הראש היד תהיה ישרה, יד שניה תהיה מכופפת) לאחר מכן נראה הרמת ידיים לעבר מרכז הגוף- ראש במרכז, הרמת רגליים למרכז הגוף הפניית ראש לצדדים, כיפוף ויישור ידיים.

ד. שכיבה על הבטן – בהתחלה נראה כפיפה פיזיולוגית: ראש מכופף למרכז הגוף, ידיים בכפיפה למרכז פנימה, אגן וברכיים מכופפות (דומה לצב מכונס בתוך שיריון). המנח שומר על תחושת הביטחון אצל התינוק.

ה. שכיבה על הצדדים – בהתחלה נראה את אותה כפיפה פיזיולוגית ובהדרגה נראה כי רגל תחתונה מתיישרת ורגל עליונה מכופפת לכיוון הפנים נוגעת ברצפה, ראש מונח על המשטח, ידיים בקו אמצע.

ו. תגובה לקול וקשר עין – נרצה לראות תגובה לקול, הפניה של הראש. קול – בהתחלה בכי ואחכ חיוך (סביב גיל 8 שבועות), מלמול

ז. הפניית ראש – לראות שמסתכל לשני הכיוונים גם בשכיבה על הבטן וגם בשכיבה על הגב

ח. הנחת ראש בשכיבה על הבטן – כשהוא נינוח לשני הכיוונים

ט. הרמת ראש בשכיבה על הבטן – נדאג לסביבה התפתחותית מעניינת ונכונה שתגרום למוטיבציה להרמת ראש, נרצה לראות טווח זמן מספק על הבטן

מרכז הלב

מרכז הלב הוקם מתוך מטרה להעניק להורים בתחילת דרכם כלים ותובנות להתמודדות עם גידול הילדים ולעזור בליווי התפתחות הגוזלים עד גיל שנתיים.

צור קשר

כל הזכויות שמורות למרכז הלב 2018